Amur bílý

Amur bílý je u nás nepůvodním druhem dovezeným z bývalého SSSR za účelem zvýšení produkce kaprových rybníků. Původním domovem amura je povodí řeky Amur ve východní Asii na území Číny a Ruska. Poměrně dobře se aklimatizoval zejména v teplejších oblastech našeho státu, ale doposud nebyl pozorován přirozený výtěr a proto je jeho přežívání na našem území zcela závislé na vypouštění násad z umělého výtěru. To se provádí nejen za účelem rybolovu, ale i kvůli amurovým biomelioračním schopnostem – tedy kvůli schopnosti likvidovat přebytečné rostlinstvo.

Amur má dlouhé ze stran mírně zploštělé tělo pokryté velkými šupinami, velmi širokou hlavu s polospodními ústy a na skřelích výrazné, paprsčitě se sbíhající rýhy. Zbarvením připomíná kapra, boky jsou však poněkud světlejší a mají slabě zlatavý nádech.

Jedná se o hejnovou rybu trávící většinu času ve vodním sloupci a v teplé části roku velice často přímo pod hladinou. Teplota vody má pro život amura zásadní význam, optimálně mu vyhovuje rozmezí 20 – 28°C. V takových podmínkách spotřebuje ohromné množství potravy a přirůstá i 2 – 3 kg ročně. V případě rychlého ochlazení vody naopak příjem potravy přerušuje. Vzhledem k jeho specializaci na mělké prohřáté vody není překvapením, že snese i velmi nízký obsah kyslíku a stejně tak dobře snáší i silný zákal vody. Nepřijímá však pouze rostlinnou potravu. Jako potěr se živí planktonem a dokonce i v dospělosti si doplňuje svou vegetariánskou dietu masitými sousty

Amur bílý
  • Cena: 133,- Kč/kg
  • Dostupnost: Vánoce a Velikonoce
  • Gramáž: cca 2000 g/kus